چوب

چوب به عنوان مهمترین و اولین مواد لازم برای تولید مبلمان و صنعت های وابسته ی آن، نقش مهمی در زندگی بشر را ایفا می کند.به عنوان مثال می توان از چوب در صنعت اتومبیل سازی برای تزئین در نمای داخلی ماشین استفاده کرد، در خانه سازی نقش مهمی دارد از جمله درب ورود و خروج، درب اتاق ها، سقف خانه، پارکت و نمای دیوار استفاده می شود، در رستوران های سنتی می توان به عنوان تخت های مخصوص نشستن به سبک قدیمی اشاره کرد که میهمانان بر روی آن نشسته و غذا میل میکنن. در رستورانهای مدرن از چوب رای میزغذاخوری در اندازه های مختلف اشاره کرد. در صنعت تولید سازهای موسیقایی مانند پیانو که از ارزشمند ترین و گرانترین نوع چوب در بدنه ی آن استفاده می شود را میتوان نام برد، در اداره ها و مراکز ارگانی و مالی از چوب در جهت تولید میز و باجه های بانکی استفاده می شود.در صنعت مبلمان حرف اول و آخر را چوب می زند آنقدر مهم است که میتواند برای همیشه کیفیت استفاده شده در تولید مبلمان را برای مشتریان به برندی محبوب تبدیل کند. چوب ها دارای سن و سال هستند حتی می توان بعضی از چوب ها را پس از برش با شمارش گره های قسمت بریده شده به سن و سال آنها پی برد که البته این کار بسیار تخصصی هست و اشخاصی که در چوب شناسی تخصص دارند می توانند بفهمند.
در این بخش میخواهیم برخی از چوب های معروف را برای آشنایی بیشتر شما نام ببریم:

چوب بلوط:چوبی بسیار سخت و محکم اما دارای نقش و نگاری زیبا ست،درون چوب دارای رنگ قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و بیرون چوب سفید مایل به قهوه ای روشن که از نمونه رنگ های پر تکرار این چوب است.درون و بیرون چوب قابل تفکیک نیست.این چوب دارای بافت های بزرگ و به سختی می توان آن را تراشید.این چوب در خود موادی به نام تانن دارد که مانع از حمله ی قارچ ها و حشراتی می شوند که چوب هارا از بین ببرند.چوب بلوط انواع مختلفی دارد و عمده استفاده ی از این چوب در روکش ها می باشد.
چوب آکاژو: این چوب نام دیگری نیز دارد که به آن ماهگون هم می گویند.آکاژو از نمای بیرون به رنگ سفید و مایل به صورتی دیده می‌شود و پس از برش زدن، داخل چوب به رنگ قرمز است. از ویژگی‌های چوب آکاژو، با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی را ایجاد می‌کند و نقش های موج دار، مجعد، جناغی و زیبایی را نمایش میدهد. در صنعت مبلمان برای روکش و مبل سازی بیشتر کاربرد دارد. آکاژو از چوب‌های گران قیمت در سراسر دنیامحسوب می شود. نسبت به خشک شدن و ضربه استقامت بسیار خوبی دارد.
چوب چنار:درخت چنار دارای چوبی نیمه سخت و سنگین است، و به رنگ روشن و تقریباً سفید با لکه‌های قهوه‌ای است. چوب چنار طول عمری طولانی دارد و از دسته ی چوب های نیمه سخت و سنگین محسوب می شود. بیشتر برای ساخت در اماکن متبرکه، دسته ابزار و صندوق استفاده می‌شود. در بازار مبلمان ایران بعضی از صندلی‌هارا از چوب چنار می‌سازند.
چوب آبنوس: چوب این درخت خوشبو و از مقاومت و استحکام بسیار خوبی برخوردار است. در طیف رنگی از زرد و سفید تا قهوه‌ای و سیاه را در خود دارد و از تنوع رنگی خوبی برخوردار است. در بازار مبل ایران برای ساخت اجناس لوکس به کار می‌رود و در تهیه مبل مدرن، میز و صندلی، ویترین، کنسول و… استفاده می‌شود.
چوب گردو:چوب درخت گردو، دارای بافت های زیر با نقشهای زیبا و به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای سوخته است. دسته بندی استقامت این چوب محکم و نسبتاً با دوام محسوب می‌شود به دلیل سختی و تلخ بودن گردو، حشرات چوب خوار میلی به خوردن آن ندارند که از مزایای چوب گردو می‌باشد. به دلیل استحکام خوب، معمولاً از چوب گردو در اسکلت مبلمان استفاده می‌شود؛ چون در برابر کشیدن و خم شدن و همچنین فشارهای وارده، مقاومت خوبی دارد و چوب نیمه سنگین محسوب می‌شود. علاوه بر صنایع مبلمان، چوب گردو در کارهای تزیینی و فانتزی نیز کاربرد دارد و در ساخت سازهای موسیقی و مجسمه‌های چوبی، منبت کاری و معرق کاری نیز به وفور استفاده می‌شود.
چوب های بسیاری وجود دارد که در صنعت مبلمان و صنعتهای دیگر کاربرد دارند که در مباحث بعدی به طور جامع به می پردازیم.

درتاریخ : چهارشنبه 28 آبان 1399 تعداد بازدید : 974 بازدید بدون دیدگاه برچسب‌ها:
تعداد دیگاه های زباله دان برای این پست : 0 کامنت

بدون دیدگاه برای پست " چوب "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید